Extra inkomsten & inkomstenbelasting

Laatst kreeg ik op het artikel over extra inkomsten verdienen de vraag of ik deze inkomsten ook opgaf tijdens de aangifte voor de inkomstenbelasting. Omdat ik dit zelf wel een belangrijk punt vind heb ik besloten er een artikel aan te wijden. Let op: ik ben geen fiscaal adviseur! Dit is alleen maar mijn eigen mening & opgedane kennis. Dus: moet ik over extra inkomsten inkomstenbelasting afstaan?
Inhoudsopgave
De aard van de inkomsten
Ten eerste is het belangrijk om te weten dat je over zowel eenmalige extra inkomsten als over structurele inkomsten inkomstenbelasting moet betalen. Uitzondering hierop zijn de werkzaamheden in hobby- en/of familiaire sfeer, dit zijn bijvoorbeeld klusjes die je uitvoert tegen een vergoeding van de onkosten. Je maakt hierop dus geen winst.
Om vast te stellen wat verstaan wordt onder extra inkomsten is het wel handig wat voorbeelden te hebben. Denk hierbij bijvoorbeeld aan gastouder zijn, cursussen geven, deelname aan een medisch onderzoek, lid zijn van de gemeenteraad, een boek uitgeven, inkomsten via internet maar ook freelance werk en inkomsten van artiesten vallen hieronder.
Wat zegt de belastingdienst?
Belasting dat over extra inkomsten dient te worden betaald wordt door de belastingdienst “Inkomsten uit overig werk” genoemd. Het gaat hierbij dus niet om inkomsten uit loondienst of winst van een onderneming.
Van de opbrengsten mogen gemaakte kosten worden afgetrokken om zo tot een “resultaat uit overig werk” te komen. De belasting die je betaalt over resultaat uit overig werk gaat hetzelfde als inkomen uit loondienst. Deze twee worden bij elkaar opgeteld en hierover ben je in box 1 inkomstenbelasting verschuldigd (verdeeld in 4 schijven), over de eerste twee schijven de premie volksverzekeringen maar daarnaast kun je hiervoor ook in aanmerking komen voor heffingskortingen.
Voer je bepaalde handelingen vaker uit en begint dit te lijken op een bedrijfsactiviteit? Dan bestaat de kans dat je ook BTW plichtig bent, en zul je een onderneming moeten inschrijven bij de Kamer van Koophandel. Wanneer je een eenmanszaak of vennootschap onder firma hebt moet je ook over de winst van je onderneming inkomstenbelasting betalen.
Hoe geef je extra inkomsten bij de inkomstenbelasting op?
Wanneer je inkomstenaangifte doet verschijnt er vaak vanzelf de vraag of je ook inkomsten uit overig werk hebt. Hieronder vallen dan ook inkomsten zoals bijvoorbeeld verkregen via euroclix. Je vult hier het totaal dat je over het jaar hebt ontvangen waarvoor je de inkomstenaangifte doet. Makkelijk, toch?
Wat doe ik zelf?
Het moge duidelijk zijn dat ik deze extra inkomsten wel opgeef bij mijn belastingaangifte. Het zou raar zijn als ik hier natuurlijk een artikel zou plaatsen over belastingontduiking, want ik vind het daar toch wel veel op lijken wanneer je dit niet aangeeft. Ik alloceer overigens geen extra geld in de verwachting hier inkomstenbelasting over te moeten betalen. Het gaat bij mij nog om hele kleine bedragen en ik vind dit simpelweg niet de moeite waard.
En jij? Geef je deze extra inkomsten op bij de belastingdienst? Anoniem reageren mag!
Lees voor actuele informatie de site van de belastingdienst door.